Boards and Commissions

Economic Development Administration Board Members

  • Ron Woody-County Executive
  • Randy Ellis-County Commission Chairman
  • Jamie Russell- Business owner
  • Steve Byerly-Bank Officer C/O
  • David Webb- Industrial Board
  • Jason Taylor -Business Owner
  • Sonny Hunter-Chamber Representative
  • Jason Taylor-Business owner

Staff:

  • Pam May
  • Amber Cofer
  • Connie Aytes
  • Greg Leffew
  • Jennifer Suter

 

Member of the County Board of Public Utilities

  • Greg Paulus
  • Jeff Parkison
  • Larry Clark
  • Stan Malone
  • Allen Deitz
  • Ex-officio: Gene McClure

 

Roane County Planning Commission

  • Terry Futrell
  • Jean Meredith
  • Richard Whitman
  • Warren Kocher
  • Chris Johnson
  • Allen Williams
  • Randall Bibee
  • Randy Scarborough
  • Michael Lee Parkison
  • Allen Hickman
  • Building Official/Inspector: Glen Cofer
  • Building Inspector: Frank Hughart

Board of Zoning Appeals

  • 1st District: Greg Howard
    • Alternate: Donna Demyanovich
  • 2nd District: Daniel Stracener
    • Alternate: Tommy Devaney
  • 3rd District: Wayne Fox
    • Alternate: R. J. Malone
  • 4th District: Vivian Stamper
    • Alternate: Scott Whitehead
  • 5th District: Donna Bibee
    • Alternate: Vacant

 

E-911 Board of Directors

  • Director: Mike Hooks
  • Sheriff: Jack Stockton
  • EMS Director: Tim Suter
  • Fire Board Representative: Donnie Eblen
  • Harriman Rep: Brad Daniels
  • Kingston Rep: Tony Brown
  • Commission Rep: Randy Ellis
  • Oliver Springs Rep: John Harvey
  • Rockwood Rep: Arvel McNelly
  • Rural County Rep: Marilyn Calfee

Roane County Equalization Board

  • Mary Holly
  • Freddie Harvey
  • Stanley Tilley
  • Donna Davis
  • Alternate: Barbara Pearman

Roane County Environmental Review Board

  • Mary Anne Koltowich
  • Janice Moody
  • Martha Deadrick
  • John William Shaw JR
  • Shirley Stone
  • George H. Winebarger
  • Charlotte Bowers
  • Tim Suter
  • Dr. Tim Joseph
  • Student Representative: Vacant
  • Lifetime Honorary Member: Dave Reichle

 

AD-HOC Aquatic Weed Committee

  • Ron Berry
  • Junior Hendrickson
  • David Bell
  • Stanley Moore – Chair